Fizik Tedavi Cihazları, Fiyatları 2021

Fizik Tedavi Cihazları

Fizik tedavi, sağlık sektörünün önemli bir kolunu oluşturmaktadır. Fiziki işlevsizlik ya da herhangi bir kaza ve hastalık durumunda oluşan hareket kaybının giderilmesi için uygulanan bir tedavi tekniğidir. Fizik tedavi, uzun yıllardan beri hayatımızda var olan bir tekniktir. Tedavide kullanılan cihazlar ve yöntemler her sene teknolojik gelişmelere göre değişim göstermektedir. Günümüzde teknolojinin hızlı gelişimi sayesinde kullanılan fizik tedavi cihazları, iyileşme evresini kısaltacak üstün özelliklerle donatılmıştır. Bu sayede hem muayene ve teşhis hem de hastalığın tedavisi kolaylaşmaktadır.

Fizik Tedavi Cihazları Nelerdir? 

Fizik tedavide hastalıklara göre uygulanan tedavi teknikleri çeşitlidir. Bu nedenle farklı özellik ve donanımda birçok cihaz kullanılmaktadır. Fizik tedavi cihazları nelerdir? Sorusunun cevabı için farklı rahatsızlıkların teknolojik yöntemlerle tedavi edilebilmesi amacıyla cihaz alternatifi oldukça fazladır denebilir.

Ultrason: Fizik tedavide ödemli rahatsızlıkların tedavisinde en çok kullanılan yöntemdir. Yüksek frekanslı ses dalgası özelliğine sahiptir. Ses dalgaları doku tarafından emildiğinde direk ısı enerjisine dönüşmektedir. Kemik ve kas gibi dokuların ısıtılmasında, yaraların hızlı şekilde iyileştirilmesinde profesyonel etki gösterir.

Kızılötesi: Yine teknolojik bir tedavi tekniği olan kızılötesi yöntemiyle kasların gevşemesi sağlanır. Ağrı azaltıcı etkisi de bulunan tekniğin uygulanma süresi hastalığa göre 10 ya da 15 dakikadır.

Soğuk paketler: İçi silikat dolu torbalar damar genişlemesini önlemek ve ağrıyı azaltmak amacıyla kullanılır.

Elektroterapi cihazları: Bir çeşit elektrik akımı tekniğidir. Yüzeysel elektrotların deri üzerine yerleştirilmesi suretiyle uygulanır. Kasların güçlendirilmesi, ağrının dindirilmesi ve ödemin giderilmesi için kullanılan cihazdır. Fizik tedavi hastalıklarının tedavisinde kullanım alanı geniştir.

Kesikli kompresyon: Bu cihazlar, teknolojik gelişmelerin sağlık sektörüne sağladığı katkılardandır. Bir çeşit modern tedavi tekniği sayılabilecek cihazlar, kol ve bacaklara uyguladığı basınçla tıkanıklıkları açar, damarlar içi kan akışını düzenler. Ödemin atılmasında ve şişliklerin giderilmesinde hızlı ve etkili sonuç verir.

Kas stimulatörleri, ayak egzersiz cihazı, scoliometer ve hot pack paketleri, fizik tedavide kullanılan diğer teknolojik cihazlardır.

Fizik Tedavi Cihazları Fiyatları 

Fizik tedavide kullanılan her bir cihazın ayrı bir özelliği vardır ve fiziki işlev kayıplarının giderilmesinde önemli etkileri nedeniyle kullanılmaktadır. Dolayısıyla cihazların fiyatları da özelliklerine ve teknolojik donanımına göre farklılık göstermektedir. Fizik tedavi cihazları fiyatları, ürün kalitesi ve markaya göre de değişmektedir. Ancak birtakım fiziki aksaklıkların giderilmesinde ve iyileşme sürecini hızlandırmadaki etkileri düşünüldüğünde, fiyatına göre kat kat fazla avantajı olan cihazlar olduğu görülür.

Elektroterapi Cihazı Fiyatları 

Fizik tedavide elektroterapinin kullanım alanı hayli geniştir. Vücudun doğal endorfin özelliğini harekete geçirerek ağrı dindirici özellikteki cihaz, fizik tedavi kapsamında birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Tamamen profesyonel kullanıma yönelik olarak geliştirilen elektroterapi cihazı fiyatları, 200 TL’den başlayıp donanımına göre 2000 TL’ye kadar çıkmaktadır. Marka, teknik özellikler ve ürünün donanımına göre belirli aralıklarda değişen fiyatlar arasında her bütçeye uygun bir seçenek mutlaka vardır.

Fizik Tedavide Kullanılan Cihazlar 

Fizik tedavide kullanılan cihazlar, bireysel ya da profesyonel kullanıma yönelik olarak oldukça çeşitlidir. Daha çok kas hareketlerini güçlendirmeye yönelik basit özellikteki cihazlar, genelde bireysel kullanım içindir. Ancak elektromanyetik akımlarla fiziki iyileştirme özelliğindeki cihazlar ise profesyonel olarak kullanılmaktadır. Cihazlar, amacına uygun şekilde kullanıldığında iyileşme süreci kısalır, fiziki işlevleri hastaya geri kazandırılır. Fizik tedavi bölümünün kapsamı çok geniştir ve günümüz teknolojisinde her hastalığın değişik süreçlerde iyileşmesini sağlayacak bir teknolojik cihaz mevcuttur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Para Birimini Çevir
TRY Türk lirası
EUR Euro