Elektrostimülasyon Nedir? Sıkılaşma ve Zayıflama

Elektrostimülasyon Nedir

Elektrostimülasyon Nedir?

Elektrotimülasyon, tıbbı olarak nöromüsküler sistemin düşük voltajlı elektrik akımıyla uyarılması işlemi olarak tanımlanabilir. Nöromüsküler Elekrtiksel Stimülasyon (NMES) adıyla bilinir. Elektrostimülasyon işlemi ile kas kuvvetinde ve kas enduransında artış meydana gelir. Elektrotimülasyon işlemi ile kas direnci artar. Ayrıca kan dolaşımında da artış meydana gelir. Elektrotimülasyon işlemini aktif olarak kullanan ve egzersiz yapmayı ihmal etmeyen kişiler istedikleri kas ve kas gruplarında kısa sürede gözle görülür sonuçlar elde edebilir.

Elektrostimülasyon, estetik ve fitness alanlarında kullanılan bir tekniktir. Yakın bir zamanda hayatımıza giren Elektrostimülasyon elektrik sayesinde kasların kasılmasını sağlar ve böylece kaslar ve kas grupları daha aktif çalışmaya başlar. Bir çeşit zayıflama teknoloji olan Elektrostimülasyon ile zayıflamak istediğiniz bölgeye elektriksel darbeler uygulanır. Elektriksel darbelerin etkisi ile kaslar uyarılır ve sonrasında kaslar daha aktif çalışmaya başlar. Elektrostimülasyon cihazının yalnız başına kullanıması ise pek bir şey ifade etmez. Elektrostimülasyon cihazlarının egzersiz eşliğinde kullanılması önerilir ve doğru olan da budur. Zira egzersiz eşliğinde yapılan bir Elektrostimülasyon işlemi sayesinde kaslarınız daha sağlıklı olur. Kaslarınız hacimleri ve dayanıklılıkları artar. Egzersiz ile yapılan Elektrostimülasyon işlemi sayesinde hem sağlıklı bir şekilde kilo verirsiniz hem de daha fit bir görüntüye kavuşursunuz.

Elektrostimülasyon Nedir? Sıkılaşma ve Zayıflama

Elektrostimülasyon ile bir seferde bir kas grubu ile çalışmanız gerekmektedir. Elektrostimülasyon cihazını tek bir kas grubunda kullanırken diğer kas gruplarını da çalıştırmanız daha sağlıklı olur. Böylelikle daha kolay kalori kaybedersiniz ve kaybedilen kalori tek bir bölgede kendini göstermemiş olur. Elektrostimülasyon işlemi ile çalıştırdığınız kas grupları normalden çok daha fazla çalışır.  Ancak tendonlarınız ve eklemleriniz bu durumdan etkilenmez. Yani vücudunuzdaki yağlarınız daha hızlı ve kolay bir şekilde yakılmış olur. Gerçekten çok istikrarlı iseniz ve Elektrostimülasyon işlemini egzersizle yapmakla kalmayıp yanına bir de diyet eklerseniz çok güzel sonuçlar elde edebilirsiniz. Elektrostimülasyon işlemi vücudunuza zarar vermez aksine daha sağlıklı bir beden için size yardımcı olur. Bunun için de Elektrostimülasyon işlemine ek olarak spor ve diyet gereklidir.

Elektrotimülasyon işlemi ilk başta terapi için kullanılan bir yöntem idi. Sonrasında sporcuların kullanımı ile etkisi gözler önüne serildi. Elektrotimülasyon işlemi ile çalıştırılan kas gruplarında meydana gelen değişimler görüldükten sonra kullanımı yaygınlaştı. Bugünlerde neredeyse herkesin bildiği bir işlem olan Elektrotimülasyon işlemine ulaşmak çok kolay. Zira artık birçok yerden Elektrotimülasyon cihazlarına ulaşabilirsiniz. Kullanımı oldukça yaygın hale gelen Elektrotimülasyon cihazını internet üzerinden de edinebilirsiniz.

Elektrostimülasyon işlemi herkes için uygun bir işlem değildir. Kalp pili takılı olanlar, hamile kadınlar, epilepsi hastaları gibi problemleri bulunanlar Elektrostimülasyon işlemini uygularken çok dikkatli olmak zorundadır. Bu gibi rahatsızlıkları bulunan kişilere esasen Elektrostimülasyon işlemi önerilmese de bazı bölgelerde kullanılmadıkça bir zararı da olmaz. Örneğin hamile kadınların karın bölgelerinde Elektrostimülasyon işlemini uygulamamaları gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Para Birimini Çevir
EUR Euro